chovatelské potřeby pro psy chovatelské potřeby pro kočky chovatelské potřeby pro papoušky akvaristika teraristika
akva-exo.cz akva-exo chovatelské potřeby
 
 

Pozorování dne 9.1.2006

Místo – Itálie, Colfosco.
Fotoaparát – canon pw a40
Doba pozorování – 50 minut
Halové jevy – czo, halo 46, hdo, horní a spodní halový sloup, halo 22, parhelia, phc, subparhelia, subsun, parhelion legs

Ráno před devátou hodinou se po horách válely mraky přes které bylo matně vidět slunce (viz foto1). Teplota se držela 15° pod bodem mrazu.


Mraky v údolí mezi horami kolem 2500mnm, čas 8:54

Asi během půl hodiny se mraky úplně rozpustily a při pohledu z okna sem uviděl poletující krystalky, krásně průhledné jako ze skla velké zhruba 3-4 mm na délku, na šířku velmi tenké odhadem jen několik desetin milimetru. Vznášeli se v mírném vánku a při slunečním osvětlení se krásně leskly. Při pohledu dolů (z druhého poschodí) sem mezi stromy uviděl zářící sloupek krystalků – subsun. Z počátku byl nevýrazný ale během dvou minut zjasnil a ze slunce se začal protahovat halový sloup, téměř až dolů k subsunu (foto2).


2 subsun a halový sloup mezi stromy , čas 9:22

Po několika fotkách jsem se rychle oblékl do lyžařského a vyběhl ven na sjezdovku. Tady byl subsun ještě jasnější (foto3), ale zatím nebyly vidět žádné jiné jevy tak jsem se rozhodl sjet ještě více dolů a potom vyjet na kopec lanovkou.


3 Subsun na sjezdovce, čas 9:38

Dole v údolí nebylo po krystalcích ani památky, ale po cestě lanovkou okolo chaty se zase objevily, subsun zjasnil na maximum a vedle něho se objevily obě subparhélia. Bohužel skla kabinky lanovky byla dosti poškrábaná takže na fotkách je vidět škrábance a odlesky. (foto 4)


4 subsun a obě subparhelia focené z lanovky, čas 9:46

Po vysednutí z lanovky jsem zjistil že dd nepadal ani nahoře na kopci tak sem se po sjezdovce pustil zase dolu k chatě. Zastavil sem se těsně nad ní kde krystaly padaly nejhustěji. Tady jsem poprvé viděl i „obyčejná parhelia“, která byla společně se subparheliemi v rozích pomyslného obdélníku. Od parhelií k subparheliím se táhly slabě oranžové pruhy – parheliím legs. (foto5) přičemž na pravé straně byly výraznější.


5 22 halo, subparhelia, parhelia, subsun a halový sloup, čas 10:01

Začal pofukovat o něco silnější větřík a zvířil krystalky do větší víšky. Těsně nad hlavou se začal rýsovat cirkumzenitální oblouk. Zprvu byl jen velice málo znatelný, měl podobu více zářících krystalků v malém obloučku. Potom zjasňoval a začal se duhově zbarvovat, přitom byl stále těsně nad mou hlavou. Stačilo natáhnout ruku a dotknout se ho. Krystalky obletovaly nataženou ruku a stále vytvářely duhový oblouk. Potom jsem si všiml že je subsun nějaký zdvojený jakoby byly dva za sebou, když sem tomu začal věnovat pozornost zjistil sem že jeden subsun mám přímo přede mnou a druhý je o několik desítek metrů dál až za chatami, přičemž ten blíž ke mně byl jasný a malý ve tvaru podlouhlého vajíčka ten vzdálenější byl mnohem větší a méně výrazný a spodní halový sloup sahal až k němu. V 10:02 se levé parhelium začalo zjasňovat a protahoval se z něj bělavý oblouk – parhelický kruh. Začínal u pravého parhelia a táhnul se přes slunce k levému a dál za něj odhadem asi 20° (foto 6). Přičemž byl vidět i horní a dolní halový sloup a ten spolu s parhelickým kruhem vytvářel krásný kříž.


6 parhelický kruh, levé parhelium, malé halo a halový sloup, čas 10:02

Sešel jsem kousek dolů, až pod chatu, abych se dostal níž pod oblak krystalků a doufal jsem že se cirkumzenitální obluk zjasní a snad uvidím i další jevy. Stalo se přesně to v co sem doufal czo se výrazně protáhl asi do šířky 120° tedy do celé třetiny kruhu, zjasnil a už nebyl přímo nad mou hlavou, ale mnohem víš odhadem 10 metrů na de mnou. Jako by seděl nad špičkou smrku pod kterým jsem stál. (foto 7). Zadíval jsem se od cirkumzenitálního oblouku vpravo a vlevo dolů a uviděl tam v kruhu 46° prsten rozzářených krystalů, velké halo. Bohužel na fotkách jsou vidět krystaly které pouhým okem vidět nebyly a ty co zářili splývají s ostatními a velké halo díky tomu není téměř vidět. Podobně to je i s horním dotykovým obloukem. Ten nebyl duhový, jen krystalky na jeho místě více zářili a bylo možné rozeznat jeho tvar do V.

Potom zmizely subparhelia a parhelia začala „řídnout“ a ztrácet se. Teplota se mezi tím zvýšila na -10°C. krystalky padaly čím dál méně až nakonec asi v 10:20 přestaly být vidět veškeré jevy. Potom asi ještě 20-30 minut byl vidět občas nějaký zbloudilý krystalek a po této době zmizelo vše.


7 cirkumzenitální oblouk, čas 10:16.

více fotografií
stopka